Popietė Plikiškių bibliotekoje
2016-11-30

 

       Lapkričio 30 dieną Plikiškių bibliotekoje knygų bičiuliams buvo organizuota  popietė „Biblioteka – atradimų erdvė“. Susitikimo pradžioje bibliotekininkė pasidžiaugė, kad 2016-ieji buvo paskelbti Bibliotekų metais, nes dėmesys knygai, skaitymui ir kitoms skaitymo skatinimo iniciatyvoms, į kurias buvo įtraukti skaitytojai, džiugino. Buvo prisiminti didžiausi, daugiausiai skaitytojų dėmesio sulaukę bibliotekos renginiai. Bibliotekininkė papasakojo apie pirmųjų bibliotekų atsiradimą Lietuvoje ir pasaulyje, jų raidą, o paskui pakvietė virtualiai pakeliauti po įspūdingiausias pasaulio bibliotekas.
      Antroje renginio dalyje skaitytojams buvo pristatyti 2016 metų knygos rinkimų penketukai, skaitomos ir aptariamos ištraukos iš K.Navako romano „Vyno kopija“, V. Palčinskaitės knygos „Atminties babilonai“ ir eilės iš D. Gintalo eilėraščių knygos „Adatos“. Prie arbatos puodelio  skaitytojai diskutavo apie popierinės knygos ateitį, elektroninių knygų pliusus ir minusus. Metams riedant į pabaigą, bibliotekininkė padėkojo knygų bičiuliams už aktyvumą, gražias iniciatyvas ir  palinkėjo skaitymo džiaugsmo bendraujant su knyga.

Vyr. bibliotekininkė Aušra Kriščiūnienė

 Seminaras „Pažvelkime į medijas iš arčiau“

Seminaras vyks Plikiškių mokykloje-daugiafunkciame centre
gruodžio 10 d. (šeštadienį) nuo 13 iki 16 val.
Lektorius - Egidijus Jurgelionis, žurnalistas, viešųjų ryšių specialistas,
vienas iš medijų ir informacinio raštingumo ugdymo metodinės medžiagos bendraautorių.

Seminaro tikslai - susipažinti su žiniasklaidos veikimo principais, aptarti, kaip apdoroti gaunamą informaciją, kaip atskirti klaidinančią informaciją, o gal net manipuliacijas nuo tiesos.

Seminaro lektorius - Egidijus Jurgelionis, žurnalistas, viešųjų ryšių specialistas, vienas iš medijų ir informacinio raštingumo ugdymo metodinės medžiagos bendraautorių.

      Šiuolaikinį žmogų nuolat atakuoja žinios, sklindančios iš įvairių kanalų: televizijos, interneto, radijo. Žinių gausybė verčia priimti informaciją skubotai, tinkamai neįvertinus jos patikimumo ir naudos. Sunku suprasti ir įsigilinti į visus globalėjančiai pasaulio bendruomenei kylančius iššūkius, dėl to yra patogu tiesiog patikėti ta tiesa, kurią skelbia medijos. 
      Niekam nekyla abejonių, kad šiuolaikiniam žmogui svarbus kritinis mąstymas. O kaip apdoroti gaunamą informaciją, kaip atskirti klaidinančią informaciją, o gal net manipuliacijas nuo tiesos?  
       Šis seminaras – tai prizas Plikiškių mokyklos-daugiafunkcio centro komandai (Liveta Adomaitytė, Brigita Tamašauskaitė, Vaclovas Martinaitis) už gerai įvertintą darbą projekte „
Medijų raštingumo ugdymas daugiafunkciuose centruose“. Mūsų pristatymas (https://youtu.be/1phSWysG7vI ) pateko tarp 3 geriausių.
       Projektą „Medijų raštingumo ugdymas daugiafunkciuose centruose“ įgyvendina Ugdymo plėtotės centras. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir VšĮ „Humana People to Peolpe Baltic“. Projekto partneris – Nacionalinis socialinės integracijos institutas.  
         Medijų ir informacinio raštingumo ugdymo metodinę medžiagą galima rasti Joniškio J. Avyžiaus viešosios bibliotekos Plikiškių filiale.

Tolerancijos dienos minėjimas
2016-11-16

   

        Lapkričio 16 dieną mokyklos-daugiafunkcio centro bendruomenė minėjo tarptautinę Tolerancijos dieną. Ši diena Lietuvoje minima jau keturioliktus metus. Šios dienos paminėjimui kasmet pasiūlomas vis kitoks simbolis. Šių metų Tolerancijos dienos simbolis – PAUKŠTIS.
        Mokiniai žiūrėjo video siužetus apie toleranciją,  išsiaiškino  žodžio „tolerancija“ prasmę, išgirdo apie šios dienos svarbą, o paskui kartu su mokytojomis ir bibliotekininke skubėjo kurti didžiulės „T“ raidės formos mozaiką ant sienos iš laikraštinių paukščių. Ši graži iniciatyva dar kartą priminė, kad privalome būti tolerantiškais kasdien.

 

Skaitymas žvakių šviesoje
2016-11-14

        Lapkričio 14 dieną Plikiškių mokyklos-daugiafunkcio centro pradinukai dalyvavo Šiaurės šalių bibliotekų savaitei skirtuose skaitymuose „Auštant“. Bibliotekininkė A. Kriščiūnienė kartu su trečioku Oskaru žvakių šviesoje skaitė vaikams norvegų rašytojo S. Hūlės knygelės ištrauką „Garmano vasara“. Vaikai dalinosi mintimis  apie savo patirtas baimes, kaip jas nugalėti, išsiaiškino, ką vadiname Dievo karvyte. Jie bandė atspėti, ar suaugusieji irgi ko nors bijo, spėliojo, kaip seksis knygos veikėjui Garmanui mokykloje. Diskusijų  pabaigoje bibliotekininkė pakvietė vaikus nupiešti knygos veikėjui svajonių kepurę, o patiems aktyviausiems padovanojo po Šiaurės šalių bibliotekų savaitės plakato atviruką.

   

 

Dalyvaujame projekte „Medijų raštingumo ugdymas daugiafunkciuose centruose“
2016-11-13

       

Plikiškių mokyklos-daugiafunkcis centras laimėjo atranką ir rugpjūčio 24-25 bei lapkričio 8-9 dienomis dalyvavo Ugdymo plėtotės centro organizuojamuose mokymuose „Darnaus vystymosi tikslų sklaida daugiafunkcių centrų bendruomenėms panaudojant medijas“( http://www.upc.smm.lt/projektai/mir/). Šie mokymai – projekto „Medijų raštingumo ugdymas daugiafunkciuose centruose“ dalis. Dalyvaujantys mokymuose mokosi efektyviai ir etiškai skleisti informaciją aktualiomis globaliojo švietimo temomis pasinaudojant įvairiomis tradicinėmis ir naujosiomis medijomis. Mokyklos komanda – Liveta Adomaitytė, Brigita Tamašauskaitė ir Vaclovas Martinaitis.
       Projekto tikslas – sukurti sistemines prielaidas medijų ir informacinio raštingumo ugdymui, remiantis geriausiais Šiaurės šalių pavyzdžiais integruojant MIR į bendrąjį ir neformalųjį ugdymą, ir pagrindą tolesniam Lietuvos (ir Baltijos šalių) bendradarbiavimui su Šiaurės šalimis vystant medijų ir informacinio raštingumo ugdymą platesniu mastu.
       Projektą inicijavo Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje. Juo siekiama sukurti platformą Lietuvos suinteresuotųjų šalių ir Šiaurės šalių partnerių dialogui ir bendradarbiavimui, o platesniu mastu – plėtoti tokias šiaurietiškas vertybes kaip atviros visuomenės svarba, pagarba ir tolerantiškų, kritiškai mąstančių ir atsakingų piliečių ugdymas.
Šiame projekte, VšĮ “Humana People to People Baltic” (HPPB) yra projekto partnerė, UPC   vedančioji organizacija. Projektą remia Kultūros rėmimo fondas ir HPPB.
        Mokymuose akcentuota globaliojo pilietiškumo samprata ir pagrindinės kylančios problemos, kalbant apie globaliojo švietimo, vystomojo bendradarbiavimo temų atskleidimą žiniasklaidoje, kitose medijose. Viena iš ypač svarbių temų yra medijų įtaka požiūrio apie pasaulyje vykstančius reiškinius formavimuisi, todėl ypatingas dėmesys buvo skiriamas etiško globaliojo švietimo problematikos pateikimo viešojoje erdvėje principams aptarti.
pasitelkiant VšĮ „Pasaulio piliečių akademiją“ ir HPPB. HPPB supažindino dalyvius su vykdomais globaliojo solidarumo partnerystės projektais, tarp jų ir su Europos Komisijos remiamu kovos su ŽIV epidemija Kinijoje, Butuo apskrityje.
Rengiant mokymus, HPPB įtraukė ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugiją, kurios darbuotoja Raimonda Lebelionytė – Alseikienė pristatė mokymų dalyviams aktualią informaciją apie pabėgėlius ir prieglobsčio Lietuvoje prašytojus ir pasidalijo darbo bei bendravimo su šiais itin sudėtingo likimo žmonėmis patirtimi. Su mokymų grupe buvo aptarti ir kaskart aktualesni Lietuvos žiniasklaidos pranešimai apie į Lietuvą atvykusius pabėgėlius.
       Mokymų dalyviai gavo užduotį – sukurti globaliojo švietimo tematikai skirtų straipsnių, vaizdo įrašų, tinklaraščių įrašų ar pan. (pagal paties DC pasirinktą kryptį) globaliojo švietimo, vystomojo bendradarbiavimo temomis, sukurti skiltį savo interneto svetainėse, kuriose bus viešinama su projekto tematika susijusi bendruomenėms skirta informacija.
       Plikiškių mokyklos – daugiafuncinio centro darbas, skirtas projektui "Medijų raštingumo ugdymas daugiafunkciuose centruose", yra filmas apie mažus dalykus, kurie turi didelį poveikį gamtai ir mums patiems. Todėl svarbu nešiukšlinti, rūšiuoti atliekas ir taip saugoti gamtą. Pagrindinis šūkis: „Mąstyk –globaliai, veik – lokaliai“.
https://www.youtube.com/watch?v=oIVyttoc_QI&feature=share
       Tris geriausius darbus parengusias įstaigas aplankys profesionalūs žurnalistai ir susitiks su bendruomenėmis.

Vaclovo Martinaičio nuotraukoje Liveta Adomaitytė ir Brigita Tamašauskaitė pristato savo darbą.

Rudenėlis kvepia obuoliais!
2016-10-25

         Rudenėlio šventės mūsų mokykloje kasmet vyksta vis kitaip. Šiemet – tai obuolių šventė! Nors obuolių derlius, kaip žmonės kalba, ir nėra gausus, tačiau mūsų mokyklos sode šių gražių raudonšonių nemažai užderėjo.  Todėl neatsitiktinai mes jiems tiek dėmesio skyrėme. Džiugu, kad šventėje aktyviai dalyvavo vaikučių mamytės. Šį kartą joms teko bene pagrindinis šventės krūvis:  vienos mamos salėje organizavo žaidimus, kitos tuo metu darbavosi virtuvėje. Šventės finalas – burnoje tirpstančių bandelių ir obuolių pyrago valgymas užsigeriant šviežiomis obuolių sultimis. Šventę filmavo ir visaip fotografavo operatorius Kipsas, o išmintim dalinosi bobutė visažinė.

         
         
         
         
         

 

Akcija „Košės diena“
2016-10-10

          Spalio 10 dieną mūsų mokyklos mokinukai dalyvavo  „Košės dienos“ akcijoje. Edukacinėje pamokėlėje vaikai diskutavo apie sveiką mitybą, košės naudą organizmui, skaitė ir aptarė knygelę apie Dribsį ir Dribsę, po to visi skanavo košę.

   

 

Išvyka į Tervetės parką
2016-09-21

       Saulėtas rugsėjo rytas žadėjo puikų  poilsį gamtoje. Todėl  atskubėję į mokyklą mokinukai, jų tėveliai ir mokytojai  buvo gerai nusiteikę, nes vyko į kaimyninę Latviją, į seniai išsvajotą Tervetės  parką.  Nuostabi gamta puikiai nuteikia kiekvieną. Vaikų džiaugsmui nebuvo galo: grybų karalystėje kiekvienas grybas apčiupinėtas, nykštukų trobelės išlandžiotos, gerosios raganos bausmės atliktos ir kiškių „spiros“ išragautos, atrakcionų parkas ‚“okupuotas“, nuo apžvalgos bokšto pasižvalgyta, ežero vanduo išbandytas.  Išvyka šauniai pavyko!

   

 

Pažintis su biblioteka
        Rugsėjo 20 dieną darželio grupės vaikai ir pirmokai lankėsi Plikiškių bibliotekoje, kur dalyvavo bibliografinėje pamokėlėje „Pirmosios raidelės, pirmosios knygelės“. Vaikai ne tik susipažino su  biblioteka, joje esančiomis naujausiomis knygelėmis, bet ir prisiminė, kaip reikia saugoti bei tausoti jas. Mažieji noriai pasakojo apie tai, kaip jie kartu su tėveliais ir vyresniaisiais broliais, seserimis skaito knygeles. Bibliotekininkė pakvietė mažuosius skaitytojus suvaidinti ištrauką iš knygelės apie bitę Mają. Vaikai mielai pasidalino vaidmenimis. Ugnė tapo saulute, Medas – Majos draugu Viliu, Arnas – žiogeliu, o Armandas nusprendė pabūti darbščiąja bitute Maja. Atsisveikinant bibliotekininkė palinkėjo vaikams draugauti su knygelėmis kuo dažniau. Renginio dalyviai išėjo nešini patikusiomis knygelėmis, kurias jie perskaitys kartu su savo mokytojomis.

     

 

Smagi popietė
2016-09-09

        Šiltos rugsėjo dienelės taip ir kviečia džiaugtis nuostabiu oru. Ir ne tik juo. Mokyklos darže užaugo gražus mūsų pačių išaugintas daržovių derlius. Visus džiugina lysvėje gražuolis moliūgas, raudonos pomidorų kekės, galvas lenkia aviečių uogos. O cukinijų gausumas! Todėl mokinukai kartu savo mokytojomis ir nusprendė surengti šių daržovių skanavimo popietę. Vaikai kepė cukinijas ant laužo, jas pagardino lašinukų juostelėmis. Po to atėjo eilė obuoliams (jų turime mokyklos sode). Pasmaližauti daržovėmis mokinukai pasikvietė ir darželio vaikučius. Jie pasidžiaugė gerai užderėjusiomis pavasarį pačių pasodintomis pupelėmis, kurias ir nuraškė į pintinę. Direktoriaus patarti, vyresnieji mokinukai iš obelaičių iškėlė inkilus - tegul jie lauks pavasario, kada atnaujinti vėl pasitiks sparnuočius.

         

 Paminėta Tarptautinė raštingumo diena

         Rugsėjo 8-ąją Plikiškių bibliotekoje buvo organizuota akcija „Žodi, pasibelsk į mano širdį“, skirta Tarptautinei raštingumo dienai. Mažieji skaitytojai kartu su mokytojomis iš anksto ruošėsi šiam susitikimui, nes jie turėjo sukurti vieną knygelės puslapį, kuriame būtų pavaizduotas mylimiausias žaislas, daiktas ar žmogus, o šalia dailiai, be klaidų parašytas jo pavadinimas.
       Akcijos pradžioje bibliotekininkė Aušra Kriščiūnienė kartu su vaikais išsiaiškino, ką reiškia žodžiai „raštingumas“, „raštingas žmogus“. Vaikai suprato, kad svarbu ne tik mokėti teisingai rašyti žodžius, išmokti skaityti, bet ir gebėti atpažinti, suprasti, kurti, bendrauti bei naudoti parašytus duomenis. Didele staigmena vaikams tapo į akciją atvykęs neįprastos kolekcijos savininkas Alvydas Užkuraitis. Jis papasakojo apie savo degtukų dėžučių paveikslėlių kolekcijos atsiradimą, pateikė įdomių faktų apie degtukus, jų gamybą. Vaikai apžiūrėjo neįprastą parodą, pateikė svečiui daug klausimų, sužinojo, kad tokių kolekcijų Lietuvoje labai mažai.
      Renginio pabaigoje visi draugiškai kūrė knygelę-širmutę. Jos puslapiuose mirgėjo dailiai iliustruoti žodžiai: „vasaros gėlė“, „trečiokai“, „mano mokytoja“, „bibliotekininkė“, „batuotas katinas“, „Lesė“  ir kiti. Svarbiausia, kad visi žodžiai buvo parašyti be klaidų, spalvingi. Ši knygelė-širmutė papuoš biblioteką ir bus nuolat papildoma skaitytojų sukurtais puslapiais. O degtukų dėžučių paveikslėlių kolekciją skaitytojai gali aplankyti iki rugsėjo pabaigos.

   

 

„Neša vasarą gervės tolyn ir tolyn...“
2016-09-01

           Šiltas rugsėjo pirmosios rytas, šventiškai papuošta mokykla pasitiko moksleivius, jų tėvelius ir mokytojus, susirinkusius į Mokslo ir žinių dienos šventę.   Nuskambėjus skambučiui, į salę, vedami mūsų vyriausiųjų- ketvirtokų , suėjo pirmokai. Šventė prasidėjo! Liejosi moksleivių eilės, direktoriaus ir svečių sveikinimo kalbos, netikėtos dovanos, gražūs palinkėjimai, šypsenos veide, kurios sakyte sakė, kad mokyklos mes visi labai pasiilgome. Skambant mokyklos dainai, suliepsnojo fejerverkai. Mokytojos visus šventės dalyvius pakvietė tradicinei nuotraukai.
       Gera sugrįžti į mokyklą, kur esi laukiamas ir mylimas!